Charleston Middle School presents 2014-15 academic awards
CHARLESTON - Charleston Middle School has announced the academic awards for the 2014-2015 school year. They are:
Sixth Grade
S. Grimes, Reading -- Jeremiah Smith, Dorrinda Kent; Most Improved Reading -- DK Williams; Language -- Zatyrus Moore; Math -- McKayla Phillips; 8th Hour -- Tre Craig, Moeasha McCatrey
M. Williams, Language -- Jake Stewart, Baylun Tucker, Seth Peters, Gabe Hurley, Hanna Miller Social Studies -- Jake Stewart, Baylun Tucker, Brooklyn Riggens, Seth Peters
S. Helmes, Reading -- Jake Stewart, Baylun Tucker, Hannah Miller, Gabe Hurley; Most Improved -- Josh Biles
A. Willis, Math --Jake Stewart, Gabe Hurley, Hannah Miller, La'Myia Williams
M. Minner, Art --Marquelle Williams
V. Woods, Language Arts -- Jeremiah Smith; Most Improved -- Moeasha McCatrey; Best Autobiography -- Dorrinda Kent; Best Journaling -- DK Williams
J. Williams, Science -- Jake Stewart, Baylun Tucker, Gabe Hurley, Seth Peters, Hannah Miller; Social Studies -- Gabe Hurley, Leah Welch, Hannah Miller
Seventh grade
S. Grimes, Language -- Jashon Kent, Teresa Burcks; Math -- Jaden Watkins; 8th Hour -- Jimarquez Johnson
T. McClard, Music -- Keona O'Neal, Aliyah Rowe, Tanner Smith
D. Womack, Math -- Stephen Essary (Albert Einstein Award); Ashanti Jones and Juanece Evans (Emmy Noether Award)
C. Hart, Pre-Algebra -- Nicole Hart
D. DeField, Science -- Nicole Hart
K. James, Reading -- Most Improved -- Sierra Lee; Outstanding -- Sam Bledsoe, Skyler Marshall
B. Foster, Language -- Jaiyana King, Nicole Hart; Reading -- Jaiyana King, Nicole Hart
V. Woods, Reading -- Arturo Biles; Reading Comprehension -- Shaqualia Clark; Most Improved Reading -- Jashon Kent, Lachi Valentine, Teresa Burcks, Jaden Watkins
M. Minner, Art --Elizabeth Odle
S. Norman, Social Studies -- Breuana Evans, Jaiyana King, Hannah Hise, Stephen Essary; Best Behavior -- Ashanti Jones
D. Craft, Geography -- Juanece Evans, Joey Ivie, and Nicole Hart
Eighth grade
S. Grimes, Math -- Kevin Baker, Lucy Neumeyer, Clifford Johnson, Makya Kellum; Most Improved Math -- Kayla Ferguson, Jessica Russell; 8th Hour -- Jaden Walker
T. McClard, Music -- Rysheda Smith, Zach Leffler
V. Woods, Reading -- Jessica Russell; Reading Comprehension -- Clifford Johnson; Most Improved Reading -- Kayla Ferguson
K. James, Language Arts -- Most Improved -- Preston Moore; Outstanding -- Lauren Mohundro
B. Foster, Reading -- Stephen Willis
C. Hart, Math 8 -- Rysheda Smith; Algebra I -- Kim Knupp, Zach Leffler, Lauren Mohundro
D. DeField, Science -- Lauren Mohundro, Zach Leffler
M. Minner, Art --Samantha Arthur
D. Craft, American History -- Jermaneja Smith, Cedric Rogers, Grotayshia Hill, and Zack Leffler.